ارتودنسی همراه با 

جراحی فک بالا 

Maxillary surgery

در درمانهای ارتودنسی به دو ساختار اسکلت صورت ( استخوان فکین) و دندانها توجه می شود .در صورتیکه ساختار اسکلت فکین مشکل داشته باشد امکان جفت شدن مناسب و ایده ال دندانها (اصطلاحا اکلوژن مناسب) فراهم نخواهد شد و باطبع از نظر زیبایی صورت نیز مشکلاتی وجود خواهد داشت.

در درمانهای ارتودنسی به دو ساختار اسکلت صورت ( استخوان فکین) و دندانها  توجه می شود .در صورتیکه ساختار اسکلت فکین مشکل داشته باشد امکان جفت شدن مناسب و ایده ال دندانها (اصطلاحا اکلوژن مناسب) فراهم نخواهد شد و باطبع از نظر زیبایی صورت نیز مشکلاتی وجود خواهد داشت.
در سنین پیش از بلوغ امکان اصلاح ساختار اسکلت فکین با پلاکهای متحرک وجود دارد اما در سنین بالا که تکامل استخوانها کامل شده ، برای اصلاح ساختار اسکلت نیاز به انجام 

جراحی فک بالا 

Maxillary surgery در کنار درمان ارتودنسیدندانها وجود دارد. البته در هر سنی امکان حرکت دندانها وجود دارد و در صورتیکه تقریبا روابط فکی قابل قبول وجود داشته و بیمار از نظر زیبایی ظاهری صورت خود مشکلی نداشته باشد ؛ تنها با درمانهای ارتودنسی مشکل بیمار مرتفع می شود.
در مواردی که مشکل فکی شدید باشد و یا بیمار تمایل به تغییر در ظاهر صورت خود را داشته باشد ،نیاز به انجام جراحی فک می باشد که توسط جراح فک و صورت انجام می شود. روند درمان بدین صورت است که ابتدا باید درمان ارتودنسی برای بیمار انجام شود تا دندانها مرتب شده و مهمتر از آن رابطه مناسبی بین دندانهای بالا و پایین ایجاد شود تا در اتاق عمل که فکها ( یک فک و یا دو فک بسته به نوع مشکل) توسط جراح جابجا می شود ،با توجه به رابطه دندانها به صورت مناسبی در جای مناسب خود قرار گرفته و تثبیت شوند. پس از حدود ۴- ۶ هفته بعد جراحی درمان ارتودنسی بیمار ادامه پیدا می کند تا رابطه نهایی دندانهای بالا و پایین به صورت کاملا ایده ال به دست آید.
در واقع درمان ارتودنسی بیمار دو مرحله است : مرحله اول پیش از جراحی که بسته به مشکل بیمار بین ۶ تا ۱۲ ماه طول می کشد و مرحله دوم پس از جراحی که حدود ۶ تا ۹ ماه طول می کشد.

انحراف فک می‌تواند باعث ایجاد مشکلات دهانی بسیاری شود. شما ممکن است انحراف فک را با نام‌‌های دیگر آن، از جمله شلوغی دندان‌ها، کراس بایت، اوربایت، آندربایت و اپن بایت، تشخیص دهید. در یک دهان ایده‌آل، دندان‌های شما به راحتی سر جای خود قرار می‌گیرند. هیچ شلوغی یا مشکلات مربوط به فضای بین دندان‌ها وجود نخواهد داشت. علاوه بر این، دندان‌های فک بالا، دقیقا با دندان‌های فک پایین هم‌پوشانی دارند، بنابراین دندان‌های آسیاب به شکل دقیق مستقیما به شیارهای دندان‌های آسیاب بالا و یا پایین متصل می‌شوند. هیچ یک از دندان‌های شما نباید دچار چرخش یا پیچ خوردگی باشد زیرا این ناهماهنگی، دندان‌های شما را از انجام وظایف حیاتی خود بازمی‌دارد.

وقتی یک متخصص ارتودنسی معاینه‌ای انجام می‌دهد، عوامل مختلفی در خارج و داخل دهان را مشاهده می‌کنند. متخصصین ارتودنسی اکلوژن بیمار را عمدتا به سه نوع تقسیم‌بندی می‌کنند و سپس بهترین درمان را توصیه می‌نماید.

در طی مراجعه به مراکز دندانپزشکی، با متخصص ارتودنسی درباره هر گونه عادت مربوط به دهان و دندان یا مشکلی در گفتار، جویدن یا درد صحبت کنید. درمان ارتودنسی می‌تواند شیوه قرارگیری دندان‌ها و فک‌ها را اصلاح کند. متخصصان از انواع ابزارها و تکنیک‌های درمانی (از جمله بریس) برای جابجایی فک، به مکان مناسب استفاده می‌کنند و انحراف فک را اصلاح می‌نمایند.

دلایل 

جراحی فک بالا 

Maxillary surgery


دلایلی که باعث انحراف فک می‌شود، می‌تواند به موارد زیر مربوط باشد:

 • تفاوت در اندازه فک بالا و پایین یا تفاوت در اندازه فک و دندان‌ها
 • جراحت و نقایص مادرزادی نیز ممکن است بر جهت‌گیری فک تاثیر بگذارد. این موارد می‌توانند باعث شلوغی دندان‌ها و بایت ناقص از قبیل اوربایت، آندر بایتیا کراس بایت شود.
 • نقص‌های دوران کودکی، مانند شکاف لب و کام، نیز می‌تواند باعث مال اکلوژن دندان‌ها شود.
 • استفاده طولانی مدت از شیشه شیر در دوران کودکی یا مکیدن انگشت شست

دسته‌بندی مال اکلوژن


مال اکلوژن بسته به موقعیت نسبی اولین دندان آسیاب بالایی طبقه‌بندی می‌شود. برای داشتن نظم دندانی کامل، نوک تیز اولین دندان آسیاب بالایی باید در شیار اولین دندان آسیاب پایینی قرار بگیرد. تمام دندان‌های دیگر نیز باید در خط جفت شدگی قرار بگیرند. مال اکلوژن به سه دسته تقسیم می‌شود.

مال اکلوژن نوع ۱

این شایع‌ترین نوع مال اکلوژن است که در آن دندان‌های بالایی با دندان‌های پایینی هم‌پوشانی می‌کنند. اگرچه بایت (نیش) طبیعی است. نوک تیز اولین دندان آسیاب بالایی در شیار اولین دندان آسیاب پایینی قرار دارد. با این وجود ممکن است فاصله، شلوغی بیش از حد، درآمدن دندان‌ها به صورت جلوتر یا عقب تر نسبت به دندان‌های دیگر وجود داشته باشد.

مال اکلوژن نوع ۲

این نوع مال اکلوژن به عقب رفتن آرواره یا اوربایت نیز شناخته می‌شود. دندان‌ها و فک بالایی به سختی با دندان‌ها فک پایینی هم‌پوشانی دارند و دندان‌های آسیاب بالایی بسیار جلوتر از دندان‌های پایین هستند. در این نوع مال اکلوژن، دندان‌های جلویی پیش آمده‌اند یا دندان‌های عقبی با دندان‌های مرکزی هم‌پوشانی دارند.

مال اکلوژن نوع ۳

این نوع مال اکلوژن که به پیش‌آمدگی آرواره نیز شناخته می‌شود زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های جلویی پایین جلوتر از دندان‌های جلویی بالا باشد و بیمار دارای فک پایین بزرگ یا فک بالای کوچک می‌باشد. این مشکل باعث می‌شود که دندان‌ها کج باشند و دندان‌های نیش پایینی می‌توانند با بافت لثه‌ای قوس فک بالا تماس پیدا کنند.


مطالب مرتبط: 

عکس جراحی فک  

Photo of jaw surgery

انواع دیگر مال اکلوژن

افرادی که دارای چهره‌های کشیده هستند یا افرادی که عادت به خوردن انگشت شست و یا کشیدن زبان به دندان داشته‌اند، می‌تواند به اپن بایت دچار شوند، در حالی که افرادی که دارای صورت‌های کوتاه هستند یا کسانی که دندان آسیاب آن‌ها رشد نکرده است، دیپ بایت خواهند داشت.

 تشخیص


متخصص ارتودنسی:

 • سوالاتی در مورد مشکلات سلامتی گذشته شما یا فرزندتان می‌پرسد.
 • دهان و دندان‌ها را بررسی می‌کند.
 • اشعه X از صورت و دندان می‌گیرد.
 • عکس از صورت و دندان می‌گیرد.
 • یک مدل گچی از دندان‌ها درست می‌کند.

 • مطالب مرتبط: 

  هزینه جراحی فک 

  Cost of maxillofacial surgery

درمان کودک و نوجوان


هدف درمان در دوران کودکی و نوجوانی جابجایی دندان‌های دائمی به موقعیت مناسب است. متخصص ارتودنسی برای مطابقت با رشد طبیعی دندان‌های کودک‌تان درمان‌ها را برنامه‌ریزی خواهد کرد.

کشیدن دندان

درمان شلوغی دندان‌ها، شایع‌ترین مشکل مال اکلوژن ممکن است به معنی کشیدن بعضی از دندان‌های دائمی باشد. اما متخصصین ارتودنسی در صورت امکان، از کشیدن دندان‌های دائمی، اجتناب می‌کنند.

تجهیزات ثابت و کاربردی 

این درمان شامل استفاده از تجهیزات ثابت یا کاربردی در طول روز و شب برای حرکت فک به موقعیتی بهتر می‌باشد. لوازم ثابت (بریس) به تدریج دندان‌ها را حرکت می‌دهند. این دوره درمانی برای کودکان و نوجوانان، معمولا حدود ۲۴ ماه طول می‌کشد. برای بزرگسالان، حدود ۲۸ ماه است.

مطالب مرتبط: 

مراقبت های بعد از جراحی فک 

Post-jaw care

نگهدارنده

نگهدارنده‌ها پس از درمان ارتودنسی، دندان‌ها را در جای خود حفظ می‌کنند. بعضی از متخصصین ارتودنسی توصیه می‌کنند که نگهدارنده‌ها برای چند سال استفاده شوند، زیرا دندان‌ها به طور طبیعی تمایل به خارج شدن از مکان خود دارند.

نگهدارنده فضای دندانی

نگهدارنده فضایی، از ف یا پلاستیک ساخته شده است. فاصله‌اندازها از حرکت (کشیده شدن) دندان‌های اطراف به فضای باز ایجاد شده، در اثر کشیدن دندان‌ها یا از دست دادن آن به دنبال سانحه، جلوگیری می‌کنند.

مطالب مرتبط: 

جراحی فک پایین جلو آمده 

Surgery on the lower jaw

درمان بزرگسالان

درمان ارتودنسی برای مال اکلوژن به علت تکنولوژی بهتر گزینه محبوبی برای بزرگسالان است. در گذشته، نوارهای نقره‌ای پهن، بریس‌ها را در جای خود نگه می‌داشتند. امروزه کمتر مشخص هستند. به جای نوارهای پهن، یک گیره کوچک فی یا سرامیکی به هر دندان متصل می‌شود و یک سیم باریک از اتصال دهنده‌ها عبور می‌کند. گزینه‌های جدید عبارتند از:

 • پلاستیک شفاف به جای سیم‌های نقره‌ای
 • حذف (کشیدن) دندان‌ها برای ایجاد فضای بیشتر
 • نگهدارنده، پس از برداشتن بریس
 • تنظیماتی، از قبیل ساییدن نوک تیز دندان‌ها، برای جلوگیری از ادامه یا افزایش مال اکلوژن در بزرگسالان

 • مطالب مرتبط: 

  جراحی فک عقب رفته  

  Surgery on the jaw


اینویزیلاین (ارتودنسی نامرئی)

بریس‌های اینویزیلاین برای همه مناسب نیست و گزینه مناسبی برای کودکان نیستند. متخصص ارتودنسی‌تان می‌تواند بهترین گزینه را برای وضعیت شما پیشنهاد دهد.

جراحی فک 

Maxillofacial Surgery

فک اکثر بزرگسالان رشد کمی دارد یا اصلا رشد نمی‌کند. این بدان معنی است که 

جراحی فک 

Maxillofacial Surgery تنها راه اصلاح مشکلات مربوط به فک می‌باشد. بعضی از بزرگسالان ممکن است به راحتی از پوشاندن و یا مخفی کردن یک مشکل مرتبط با فک بهره‌مند شوند. متخصص ارتودنسی می‌تواند با استفاده از بریس، دندان‌ها را طوری حرکت دهد که با وجود ناهماهنگی فک، دندان‌ها با هم تناسب پیدا کنند. اما جراحی بهترین راه برای درمان مشکلات شدید فک می‌باشد.

قبل از عمل جراحی، بریس ارتودنسی دندان‌ها را به موقعیت جدید منتقل می‌کند. از آنجا که دندان‌های شما در موقعیتی قرار می‌گیرند که بعد از جراحی هماهنگ شوند، ممکن است ابتدا تصور کنید که انحراف فک شما به جای بهتر شدن بدتر می‌شود. هنگامی که جراحان فک شما را در طول جراحی تغییر مکان می‌دهند، دندانهای‌تان باید در تناسب با هم قرار گیرند.

متخصص ارتودنسی استخوان‌های فک را طبق نیازهای خاص شما تغییر مکان می‌دهد. در بعضی موارد ممکن است استخوان اضافه شود، برداشته شود یا تغییر شکل دهد. ممکن است از صفحات جراحی، پیچ‌ها، سیم‌ها و باندهای لاستیکی برای حفظ فک بالا و پایین در موقعیت‌های جدید خود استفاده شود. معمولا برش‌ها در داخل دهان ایجاد می‌شوند تا وجود زخم‌های قابل مشاهده را کاهش دهند؛ با این حال، برخی از موارد نیاز به برش‌های کوچکی در خارج از دهان دارند. هنگامی که این ضرورت وجود داشته باشد، مراقبت‌هایی برای به حداقل رساندن جای زخم آن انجام می‌شود.

پس از 

جراحی فک 

Maxillofacial Surgery، دستورالعمل‌هایی برای یک رژیم غذایی اصلاح شده ارائه خواهیم داد که ممکن است شامل مواد غذایی جامد و مایعات و همچنین برنامه‌ریزی برای بازگشت به رژیم غذایی معمولی باشدمطالب مرتبط: 

هزینه جراحی فک 

Cost of maxillofacial surgery 

جراحی فک در تبریز  

maxillofacial surgery

بهترین جراح فک در شیراز  

The best jaw surgeon

بهترین جراح فک در اصفهان 

The best jaw surgeon

بهترین جراح فک و صورت در تهران  

The best jaw surgeon

بهترین جراح فک و صورت در مشهد  

The best jaw surgeon

بهترین جراح فک در تهران   

The best jaw surgeon

بهترین جراح فک در مشهد 

The best jaw surgeon

 

 


مشخصات

 • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
 • کلمات کلیدی: دندان‌های ,دندان‌ها ,اکلوژن ,صورت ,جراحی ,ارتودنسی ,مطالب مرتبط ,دندان آسیاب ,بهترین جراح ,ساختار اسکلت ,surgeon بهترین ,اولین دندان آسیاب ,دندان
 • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کتاب نظریه های شخصیت شولتز ترجمه سید محمدی مدام بنویس Fati_birthday کارگاه آنلاین معرفی هتل ها، هتل آپارتمان ها و مراکز اقامتی ایران دست نوشته های روزانه مرهمانه حسابداری 2015