توضیح کلی:

شامل مجموعه ای از جراحی ها با نتایج شگفت انگیز در ظاهر بیمار می شود.این جراحی ها هم از نظر زیبای و هم عملکرد(جویدن و تکلم)به بیمار کمک میکنند.مشکلاتی مثل غیر قرینگی های استخوانی صورت و فک،جلو و یا عقب بودن فک ها،داشتن لبخند لثه ای(Gummy smile ) و همچنین مشکلات شدید جویدن قابل تصحیح با جراحی های زیبایی فک (

جراحی فک 

Maxillofacial Surgery)می باشند.

جراحی فک 

Maxillofacial Surgery یکی از شایع ترین عمل های زیبایی در بین افراد می باشد. در صورت سه نقطه مهم وجود دارد که در زیبایی فرد نقش زیادی دارد. این نقاط شامل بینی، فک و گونه می باشد. بیشترین جراحی زیبایی بر روی این نقاط صورت می گیرد . در مواردی که جراحی فک انجام می شود نیاز به جراحی بینی نمی باشد. در این موارد مثلا فک فرد دارای عقب رفتگی بیش از حد بوده و بینی فرد بزرگتر از حد طبیعی به نظر می رسد. جراح زیبایی فک و دهان در ابتدا به بررسی دقیق شکل و موقعیت فک می پردازد و میزان تناسب آن را با اجزای صورت را در نظر می گیرد.  با جراحی زیبایی فک اصلاحات مربوط به فرم و جایگاه فرد ترمیم و اصلاح می شود که در ادامه به بررسی دقیق آنها می پردازیم.

نحوه و مدت زمان عمل:

اغلب بیماران جهت انجام جراحی زیبایی فک نیازمند همکاری تیم درمانی شامل جراح فک و صورت و متخصص ارتودنسی می باشند.روند درمان اینگونه است که ابتدا متخصص ارتودنسی به مرتب کردن دندان ها و آماده سازی آنها جهت پذیرش حرکات جراحی فک می پردازد و پس از این مرحله جراحی فک انجام می گردد.ما افتخار آن را داریم که در مرکز خود هردو اقدام جراحی فک و ارتودنسی را توسط کادر مجرب خود و در محیطی با همکاری و نظارت دقیق در طی درمان برای شما فراهم کنیم.

اقدامات قبل از 

جراحی فک 

Maxillofacial Surgery:

اقدامات قبل عمل شامل ارتودنسی و ویزیت ها و مشاوره های متعدد بین متخصصین جراحی فک و صورت و متخصص ارتودنسی می باشد.قالبگیری ها و مدل سازی  و شبیه سازی جراحی توسط تیم درمانی انجام میشود تا در نهایت بیمار آماده عمل گردد.

جراحی زیبایی فک

انواع 

جراحی فک 

Maxillofacial Surgery

در ابتدا پزشک به معاینه ظاهری فرد با اندازه گیری زوایای فک و چانه با بینی و لب می پردازد . برای تشخیص و بررسی دقیق تر از فک و چانه عکس برداری می کند. با توجه به بررسی های انجام شده جراح یکی از جراحی های فک به شرح ذیل استفاده می کند:

جراحی فک پایین

افرادی دارای مشکلی در فک پایین می باشند. شکل فک در این مورد به دو حالت وجود دارد:

  • فک پایین به دلیل حرکت غیر عادی به سمت بالا باعث نامنظمی در دندان ها شده به طوری که در این گونه فک دندان ها بر روی هم افتاده است.
  • فک پایین به سمت پایین به طور غیر طبیعی چرخیده است. در این حالت فرد نمی تواند کامل دهان خود راببندد و به صورت نیمه باز می ماند.

برای اصلاح اینگونه اشکالات جراحی زیبایی فک پایین انجام می شود. در این جراحی ابتدا برشی در داخل دهان زده می شود. سپس فک از موقعیت خود ( عضلات و بافتها) برداشته شده  و در موقعیت مناسب قرار می گیرد. در افرادی که دارای اشکالاتی در فک بالا نیز هستند این جراحی به همراه جراحی زیبایی فک بالا انجام می شود.

جراحی فک بالا 

Maxillary surgery

افرادی با مشخصات ذیل دارای عقب رفتگی فک بالا می باشند:

  • لب پایینی جلوتر از لب بالایی آن ها می باشد .
  • خط خنده افرادی که دارای عقب رفتگی فک بالا هستند بیشتر از حد طبیعی می باشد.
  • در این گونه افراد گونه حالت عادی نداشته و فرد فکر می کند فاقد گونه می باشد که برای جراحی زیبایی گونه اقدام می کند.
  • بلند بودن یا کوتاه بودن بیش از حد اندازه فک
  • باز بودن دهان در نتیجه کامل بسته نشدن دهان به دلیل عدم قرار گیری دندان ها بر روی هم

برای رفع ایرادات ناشی از عقب رفتگی فک بالا از 

جراحی فک بالا 

Maxillary surgeryا استفاده می شود. در ابتدا جراح با استفاده از روش تصویربرداری گرافی موقعیت قرار گیری فک را بررسی کرده و فضایی که باید فک در آن قرار گیرد مشخص می شود. در این جراحی پزشک در ابتدا برش هایی افقی در داخل دهان می زند و فک بالا از مکان خود برداشته می شود. در این جراحی ریشه دندان ها در فک بالا به طور کامل برش داده می شود. سپس فک در موقعیت مشخص شده قرار می گیرد . از مزایای جراحی زیبایی فک بالا و فک پایین اینست که آسیبی به پوست صورت وارد نمی آورد و همه برش ها در داخل دهان زده می شود که در زیبایی فرد بسیار مهم می باشد.


مطالب مرتبط: 

عوارض جراحی فک 

Complications of jaw surgery

جراحی زیبایی فک

اقدامات بعد از 

جراحی فک بالا 

Maxillary surgery

دوره بهبودی در این جراحی به دلیل برش ها یی که در دهان زده می شود و به ریشه دندانها می رشد نیاز به زمان بیشتری دارد. ولی برای تسریع در بهبودی و کوتاه شدن دوره نقاهت اقدامات نگهداری بعد از جراحی به شرح ذیل توصیه می گردد:

مطالب مرتبط: 

هزینه جراحی فک 

Cost of maxillofacial surgeryارتودنسی قبل از جراحی زیبایی چانه ضروری است؟

در برخی از موارد نامنظمی در دندان ها به گونه ای است که باید قبل از انجام جراحی در فک بالا یا پایین ارتودنسی انجام شود و پس از پایان دوره درمان باید جراحی انجام شود. به همین دلیل فرد قبل از انجام هرگونه جراحی زیبایی فک باید جلسه ای مشاوره ی ارتودنسی داشته باشد. دلیل این کار اینست که در این جراحی برخلاف جراحی چانه بر روی دندان ها نیز در صورت وم کار می شود

جراحی زیبایی چانه

در زمانی که استخوان چانه دارای عقب رفتگی باشد یا دارای ارتفاع بیش از حد طبیعی باشد جراحی زیبایی چانه انجام می شود. در این گونه افراد نباید اشکالات بی نظمی و به هم ریختگی دندان ها وجود داشته باشد . برای انجام این جراحی در ابتدا برش هایی در داخل دهان مانند جراحی زیبایی فک زده می شود. سپس استخوان چانه جدا شده و در موقعیت مناسب قرار می گیرد. مدت زمان بهبودی بعد از جراحی زیبایی چانه سریعتر از جراحی زیبایی فک می باشد.
روش های جراحی زیبایی چانه

ژینوپلاستی استخوانی

در این روش با استفاده از برش داخلی در دهان شروع می شود. سپس استخوان چانه از فک برداشته شده و به وسله پیچ مخصوصی در جایگاه مشخص شده قرار می گیرد. از مزایای این روش جراحی عدم عفونت در محل جراحی می باشد زیرا از خود استخوان چانه در این عمل استفاده می شود. بهترین روش برای جراحی زیبایی چانه استفاده از این روش می باشد و در صورتی که فرد شرایط لازم برای جراحی را ندارد از روش دیگری می تواند استفاده کند.


مطالب مرتبط: 

هزینه جراحی فک 

Cost of maxillofacial surgery


ژینوپلاستی با پروتز

در این روش بیشتر برای افرادی که فاقد استخوان چانه می باشند استفاده می شود . به این صورت که برش در داخل دهان زده شده و در صورت وجود استخوان چانه از بافت فک جدا شده و به وسیله پروتز در محل مناسب خود قرار می گیرد . در مواردی که استخوان وجود نداشته باشده پروتز قرار می گیرد. از معایب این روش امکان ابتلا به عفونت در محل جراحی به دلیل استفاده از شی خارجی می باشد.

مطالب مرتبط: 

مراقبت های بعد از جراحی فک پایین 

Post-jaw care

پس از جراحی زیبایی فک بیماران نیاز دارند که توصیه های پزشک را بطور دقیق رعایت کنند.مهمترین نکته رعایت رژیم غذایی نرم و جویدن بدون فشار برای مدت چند ماه (با توجه به نوع جراحی )می باشد.
عملکرد عضلات بدلیل جراحی مختل می شود،بنابراین ۱۲-۹ ماه نیاز است تا حرکات لب و چهره به تعادل و بالانس برسند.تمرینات حرکت دادن فک را  ۳-۲ هفته بعد شروع کنید و بمدت ۴ ماه این عمل را ادامه دهید.مهمترین نکات شامل :
۱)بعد از ۴ ماه شروع حرکات و فشار دادن دندانها روی هم بصورت ۴ بار در روز هربار ۱۰ دقیقه تمرین کنید.
۲)تا دوهفته از نی برای خوردن و نوشیدن استفاده نکنید.
۳)قرص کلونازپام mg 1 از شب دوم بعد از عمل بمدت یک ماه قبل از خواب هر شب یک عدد استفاده شود.
۴)از روز چهارم به بعد حمام کردن  مشکلی ندارد.
۵)فین کردن و دمیدن در بینی تا یک ماه ممنوع است.
۶)بازگشت به کار ومدرسه بعد از ۴-۲ هفته بسته به وضعیت جسمی خودتان مانعی ندارد.
۷)شنا کردن بعد از یک ماه بدون شیرجه و زیر آبی رفتن بصورت ساده اشکال ندارد.
۸)تا سه هفته سر کار نروید.
۹)فعالیت های سبک بعد از ۲ هفته.
۱۰)ورزشهای سبک بدون وزنه بعد از ۶ هفته.
۱۱)ورزش سنکین و یا کار با وزنه بعد از ۴ ماه.
۱۲)رژیم غذایی نرم وبدون جویدن تا ۴ ماه سپس استفاده از رژیم غذایی معمولی.
۱۳)قرص آهن +vit c + vit A.
۱۴)۱۲-۹ ماه طول میکشد تا بطور کامل احساس نرمال بودن و حرکات طبیعی لب و دهان داشته باشید.
۱۵)تورم ونامنظمی های استخوانی یک سال طول میکشد تا بطور کامل از بین برود.
۱۶)تورم طی ۵-۴ روز به حداکثر میرسد  و طی ۴-۳ هفته فروکش میکند ولی ۱۲-۹ ماه طول می کشد تا بطور کامل از بین برود.

 مطالب مرتبط: 

عکس جراحی فک  

Photo of jaw surgery
 

جراحی فک در تهران  

maxillofacial surgery

جراحی فک در مشهد   

maxillofacial surgery
 

بهترین جراح فک و صورت در تهران  

The best jaw surgeon

بهترین جراح فک و صورت در مشهد  

The best jaw surgeon

بهترین جراح فک در تهران   

The best jaw surgeon

بهترین جراح فک در مشهد 

The best jaw surgeon

 

drfalahi.com


مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: جراحی ,زیبایی ,چانه ,انجام ,صورت ,دهان ,جراحی زیبایی ,استخوان چانه ,زیبایی چانه ,داخل دهان ,مطالب مرتبط , هزینه جراحی فک cost ,مرتبط  هزینه جراحی ,
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تابلو های آلومینیومی من شاعرم melodive باف جگر سرویس خواب کودک و نوزاد سینک استیل صنعتی کاربلد کرکره برقی